Vincas Lapinskas - Šimtas ir viena vaistų atradimo istorija (2017)

Discussion in 'eBooks LT' started by Kanka, Nov 13, 2021.

 1. Kanka

  Kanka Well-Known Member Loyal User

  Messages:
  14,447
  Likes Received:
  384
  Trophy Points:
  83
  [​IMG]

  Autorius: Vincas Lapinskas
  Pavadinimas: Šimtas ir viena vaistų atradimo istorija
  Originalus pavadinimas: -
  Leidėjas: Margi raštai
  Metai: 2017
  ISBN-13: 9789986094722 (978-9986-09-472-2)
  Puslapiai: 104
  Kalba: Lietuvių
  Vertėjas: -
  Žanras: Medicina: Faktai ir įdomybės
  Failo formatas: PDF (Skenuotas)
  Kokybė: 8/10
  Kaina: -  Mokslo populiarinimo knyga „Šimtas ir viena vaistų atradimo istorija“ pasakoja apie įvairiausių vaistų atsiradimą ar gydymo metodų ištobulinimą, kuriuos kartais lemia paprasčiausias atsitiktinumas, o kartais – atkaklus darbas.

  Knygos autorius, gydytojas farmakologas Vincas Lapinskas derina turimas mokslines žinias bei įdomius faktus ir atskleidžia didžiausius, labiausiai intriguojančius medicinos ir farmacijos laimėjimus.

  Knygoje „Šimtas ir viena vaistų atradimo istorija“ – daugybė įdomybių apie vaistus ir nuodus – jų pavadinimų kilmę, atsiradimą, tobulinimą. Kaip kilo lotyniškas nuodingosios šunvyšnės pavadinimas? Kaip atsirado barbitalis ir kodėl jis gavo veronalio pavadinimą? Ir daugybė medicinos istorijos faktų, kurie įrodys, jog mokslo laimėjimus ne visada lemia sudėtingi tyrimai ir žinių gausa. Labai dažnai prireikia paprasčiausios sėkmės ar atsitiktinumo.

  Kristupo Kolumbo jūreiviai į Europą atgabeno nemažai gerų dalykų, tačiau su jais atplukdė ir sifilį. Gana ilgą laiką buvo žinomas tik vienas vaistas, kuriuo ir buvo gydomas sifilis. Apie tą vaistą buvo sugalvotas net specialus posakis, teigiantis, kad viena naktis, praleista su Venera, privers visą likusį gyvenimą praleisti su Merkurijumi. V. Lapinskas knygoje „Šimtas ir viena vaistų atradimo istorija“ atskleis šio vaisto kilmę ir istoriją.

  Sužinosite, kad anksčiau buvo tikima, jog šautinėse žaizdose likę parako gabalėliai užteršia šias žaizdas. Šiems nešvarumams naikinti buvo naudojamas verdantis aliejus. Juo būdavo prideginamos ir bigės po galūnių amputacijų. Būtent tam reikalui armijos gydytojo palapinės pašonėje visuomet kunkuliuodavo indas su aliejumi. Tačiau kartą prancūzų chirurgas Ambruazas Parė pastebėjo, kad aliejumi nepridegintos žaizdos gyja sparčiau ir buvo pirmasis pasiūlęs daugiau nebenaudoti verdančio aliejaus. V. Lapinskas pasakoja, kaip gydytojas suprato, jog aliejus nepadeda.

  Kartais, norint rasti vaistą, tenka pasitelkti ir atkaklumą – štai streptomicino atradėjas S. Vaksmanas pastebėjo, kad tuberkuliozės užkratas žūsta, kai yra užkasamas, todėl vaisto ėmėsi ieškoti dirvoje. Jis ištyrė apie 10 tūkst. mikrobų kultūrų ir galiausiai rado streptomiciną. Tačiau įdomiausia, kad S. Vaksmanas net nebuvo gydytojas. Kokia buvo jo profesija, sužinosite knygoje „Šimtas ir viena vaistų atradimo istorija“.

  --
  Vincas Lapinskas (g. 1949 m.) – gydytojas farmakologas, biomedicinos mokslų daktaras. Mokėsi ir studijavo Vilniuje. Stažavosi Prahoje ir Bratislavoje, dėstė Vilniaus universitete. Nuo 1998 m. dirba įmonėje „Berlin-Chemie Menarini Baltic“. Pagrindinė jo mokslinė veikla – naujų biologiškai aktyvių medžiagų paieška, domisi medicinos istorija. Paskelbė daugiau kaip 200 mokslinių straipsnių, yra 15 išradimų autorius.


  Reliso Grupė: WolvesCall
  Reliso Data: 2021-11-13
  Skenavo: Irmekas [WolvesCall]
  Tvarkė: Irmekas [WolvesCall]


  --------------