Rasa Bertašiūtė ir kt. - Kaimo statyba. Vakarų Aukštaitija

Discussion in 'eBooks LT' started by inbox, Jul 26, 2019.

  1. inbox

    inbox Active Member User

    Messages:
    32
    Likes Received:
    1
    Trophy Points:
    8
    [​IMG]

    Knygose „Kaimo statyba. Dzūkija“ , „Kaimo statyba. Vakarų Aukštaitija“, „Kaimo statyba. Suvalkija“, „Kaimo statyba. Žemaitija“, „Kaimo statyba. Mažoji Lietuva“ pateikta istorinė etnografinių regionų kaimo architektūros apžvalga, konkretūs projektiniai pasiūlymai, planai, spalviniai sprendimai, statybos technologijos ir kita. Tradicinės architektūros kataloguose pasiūlytas patrauklesnis, patogesnis bei kūrybiškesnis būdas sodybų projektavimui ir statybai.

    Pasak knygos autorių architektės dr. Rasos Bertašiūtės, dr. Aistės Andriušytės, Rolando Bortkūno, siekiant išsaugoti vietos tapatumą, architektūros pavidalai turi būti išreiškiami tos vietos žmonėms suprantama kalba – jiems įprastomis formomis, medžiagomis, spalvomis. Nėra lengva, remiantis senomis tradicijomis, kurti patogius, dabarties ir ateities gyvensenai pritaikytus pastatus, tačiau gerai šiuolaikiškai architektūrai priskiriamos savybės ne kaži kiek skiriasi nuo būdingų tradicinei. Tik šiandien yra žymiai platesnis priemonių pasirinkimas.

    Leidiniuose siūlomi pavyzdžiai yra tarsi pradžiamokslis, kaip įsilieti į tradicijos tėkmę ir kurti šiandienai tinkamą architektūrą.

    Projekto „Etnografiniams Lietuvos regionams būdingų tradicinės architektūros pastatų, pastatų elementų katalogo parengimas ir pristatymas saugomose teritorijose", kurį inicijavo Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie AM, tikslas – informuoti visuomenę apie Lietuvos tradicinę architektūrą saugomose teritorijose, prisidėti prie jos išsaugojimo ir pritaikyti šios dienos poreikiams.

    Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorės Rūtos Baškytės, važiuojant per Lietuvą neretai pamatysi įvairiausių spalvų stogų ir namų sienų: violetinių, rožinių, mėlynų... Taip anksčiau lietuviai niekuomet nedažydavo. Ne visi supranta, kas yra tradicinė architektūra. Tačiau vis dažniau prašo, kad jiems patartumėme, kaip jiems statyti, kaip pritaikyti moderniam namui etnografines vertybes. Džiugu, kad pagaliau turime galimybę parengti tradicinės kaimo statybos katalogus.

    Leidinys skirtas kaimo gyventojams, sodybų savininkams ir visiems, besidomintiems etnografiniais Lietuvos regionais bei tradicine architektūra.

    https://k2s.cc/file/6a4f529d40a07/Kaimo_statyba_Vakaru_Aukstaitija.pdf